غیر فعال شدن تاچ پد لپ تاپ Lenovo

غیر فعال شدن تاچ پد لپ تاپ Lenovo

غیر فعال شدن تاچ پد لپ تاپ Lenovo

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های لپ تاپ لنوو، تاچ پد آن است. در واقع برای هر لپ تاپی، قسمت تاچ پد آن اهمیت دارد و هر گونه اشکال در عملکرد آن می‌تواند باعث آسیب جبران ناپذیری به دستگاه شود. غیر فعال شدن تاچ پد لپ تاپ Lenovo یکی از همین مشکلاتی است که بیشتر افراد را راهی خدمات تعمیرات لپ تاپ برای رفع عیب آن‌ها می‌کند.

غیر فعال شدن تاچ پد لپ تاپ Lenovo

غیر فعال شدن تاچ پد لپ تاپ Lenovo

غیر فعال شدن تاچ پد لپ تاپ Lenovo می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که بعضی از آن‌ها فنی و بعضی دیگر غیر فنی هستند که کاربران به راحتی می‌توانند با به کار بردن چند تکنیک آن را رفع کنند. در ادامه قصد داریم تا روش‌هایی که تاچ پد لپ تاپ شما از حالت غیر فعال درمی‌آورد، بیان کنیم. در نظر داشته باشید که اگر به هیچ وجه با تعمیرات لپ تاپ به خصوص برند لنوو آشنایی ندارید، حتماً آن را به نمایندگی لنوو بسپارید.

راه‌حل‌های رفع غیر فعال شدن تاچ پد لپ تاپ Lenovo

۱ .دستگاه خود را ریست کنید

اولین روشی که باید به کار بگیرید، ریست کردن دستگاه است. لپ تاپ ممکن است که به دلایل مختلفی هنگ کند و ادامه فعالیت آن غیر ممکن شود. در بعضی مواقع این ریست را کاربر حس نمی‌کند. در هر صورت نیاز است که برای رفع این مشکل، کاربر لپ تاپ را ریست کند. البته لپ تاپ‌ها دکمه ریست ندارند و برای همین باید دکمه پاور را به مدت چند ثانیه نگه دارید تا خاموش شده و باز دوباره آن را روشن کنید.

۲ .اتصال قطعات خارجی را قطع کنید

بعضی اوقات اتصال قطعات خارجی که توسط پورت یو اس بی وصل می‌شوند، می‌تواند باعث از کار افتادگی تاچ پد لنوو شود. دلیل این مسئله نبود همخوانی بین دستگاه وصل شده از طریق پورت یو اس بی و لپ تاپ شما است که حتی می‌تواند روی عملکرد کلی دستگاه هم اثر منفی بگذارد.

۳ .غیر فعال شدن در بخش تنظیمات ماوس

بعضی اوقات و به خاطر هیچ دلیل مشخصی ممکن است که تیک تاچ پد لنوو در بخش تنظیمات ماوس غیر فعال شود. البته بیشتر دلیل این اتفاقات، ویروسی شدن دستگاه است که باعث تغییر نرم افزاری دستگاه می‌شود. برای بررسی این روش، بهتر است که به بخش تنظیمات ماوس در کنترل پنل وارد شوید و به قسمت تاچ پد بروید و اگر تیک آن را غیر فعال مشاهده کردید، آن را فعال کنید.

۴ .درایور را بررسی کنید

بعضی مواقع ممکن است که درایور دستگاه دچار مشکل شده و نیاز است که آن را به روز رسانی کرده یا دوباره حذف و نصب کنید. برای این کار به بخش Device Manager بروید و با بررسی درایور مربوطه، ببینید که آیا ایراد در نصب آن بوده یا باید به روز رسانی شود. در هر صورت این هم یکی از دلایل کار نکردن تاچ پد لپ تاپ Lenovo است.

۵ .غیر فعال و فعال کردن

بعضی اوقات تاچ پد فعال است و درایور آن هم هیچ مشکلی ندارد. پس بهتر است که با کنترل پنل بروید و به صورت دستی و البته با استفاده از یک ماوس، تاچ پد را غیر فعال و سپس مجدد فعال کنید.

۶ .نصب ویندوز

اگر هیچ کدام از تکنیک‌های بالا جواب نداد، آخرین روش نرم افزاری نصب ویندوز است. بعضی اوقات مشکلی در ویندوز می‌تواند بر عملکرد دیگر قطعات به خصوص سخت افزارها تأثیر منفی بگذارد. در بیشتر مواقع با نصب ویندوز مجدد، بسیاری از مشکلات به صورت خودکار رفع می‌شود.

۷ .ری استور کردن به حالت قبل

یکی از دیگر از روش‌ها، ری استور کردن دستگاه به حالتی است که تاچ پد لپ تاپ شما فعال بوده است. البته این روش را نمی‌توان یک تکنیک کاملاً جوابگو دانست؛ اما به هر حال در مواقعی که مشکل از وجود نرم افزار یا فعالیت فعلی است، آن را رفع می‌کند.

۸ .ویروس کشی لپ تاپ

یکی از دلایل اصلی وجود ویروس در لپ تاپ است. ویروس همانند یک میکروب در بدن است که با نفوذ به دستگاه شما می‌تواند مانع از فعالیت صحیح قسمت‌های دیگر شود و اگر توجه کافی به آن نداشته باشید، خسارت جبرانی ناپذیری از نوع نرم افزاری یا سرقت اطلاعات به دستگاه شما وارد خواهد کرد. دستگاه و به خصوص درایورها را ویروس کشی کنید. نکته مهم اینکه حتماً قبل از هر اقدامی، آنتی ویروس خود را به آخرین نسخه به روز رسانی کنید.

۹ .مشکل فنی دستگاه

آخرین روش یا بهتر بگوییم که تنها ایرادی که می‌ماند، مشکل فنی در ساختار تاپ پد لنوو است. این مشکل می‌تواند به دلایل مختلفی به وجود بیاید. در مواقعی که کاربران به جای لمس تاچ پد، روی آن ضربه می‌زنند، می‌تواند باعث بروز مشکلات در دراز مدت شود که در نهایت شما مجبور به خرید یک دستگاه شوید.

لپ تاپ دستگاه حساسی است که باید آن را مانند کودک مراقب کنید. به هیچ وجه در هنگام استفاده از لپ تاپ لنوو به خصوص قسمت تاچ پد از خشونت استفاده نکنید و اگر برایتان مقدور است، به جای تاچ پد از ماوس استفاده کنید. به هر حال اگر ماوس هم خراب شود، هزینه جایگزین یا تعمیر آن به مراتب خیلی کمتر از یک تاچ پد است.

۱۰ .کثیف بودن تاچ پد

البته این خیلی دلیل محکمی نیست؛ اما گاهی اوقات، عملکرد ضعیف تاچ پد به خاطر کثیف بودن آن است. وجود جرم روی آن، مانع از ارتباط درست انگشت با صفحه می‌شود و از این رو کاربر برای عملکرد بهتر باید چند ضربه روی صفحه بزند که خود این باعث بروز مشکل فنی و خرابی خواهد شد.

خرابی تاچ پد را جدی بگیرید

تاچ پد قطعه حساس لپ تاپ لنوو است. خرابی یا هر گونه اختلال در عملکرد آن را جدی بگیرید و به هیچ وجه آن را پشت گوش نیاندازید. عملکرد نادرست تاچ پد می‌تواند گویای چندین مشکل باشد که دقت به آن، جلوی مشکلات پیش رو در دستگاه را خواهد گرفت. حتی اگر سخت افزاری هم باشد، پرداخت یک هزینه اندک می‌تواند جلوی پرداخت هزینه‌های زیاد به خاطر تعمیرات دیگر قسمت‌ها که از خرابی تاچ پد نشاءت گرفته است، بگیرد.

به هر حال به غیر از توجه به خرابی تاچ پد، حتماً در هنگام استفاده از آن، نکات ایمنی را به خوبی رعایت کرده و به دیگران هم اجازه ندهید تا با این صفحه به اصطلاح بازی کنند.

14 thoughts on “غیر فعال شدن تاچ پد لپ تاپ Lenovo

 • By MAHNAZ - Reply

  سپاس از اطلاعات صحیح و کاملی که در اختیار قرار دادید.

 • By Abolfazl - Reply

  موشی ماوس حرکت میکند اما انگار که خوب حرکت نمیکند بعد هم بعضی از قسمت های تاچ پد که ضربه میزنم کار نمیکندلطفا کمک کنید

 • By مهدی - Reply

  سلام من لنوو ایداپد ۳۳۰ دارم دکمه خاموش و روشن کردن تاچ پد غیر فعال شده امکان داره لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • By سهیل مهدی زاده -

   سلام امکان داره نرم افزاری باشه و ممکمنه دکمه کیبوردتون ایراد داشته باشه , باید ارسال بفرمایید چک بشه

 • By z - Reply

  سلام، مشکل لپ تاب من از کار افتادن قلمشه،
  یعنی بدون هیچ دلیلی از کار افتاد.
  به نظر شما چه مشکلی میتونه داشته باشه؟
  مچکرم

  • By سهیل مهدی زاده -

   سلام خدمت شما ابتدا کاری که باید انجام بدید باید ویندوز دستگاهتون را تعویض کنید اگر مشکلتون نرم افزاری باشه احتمالا حل میشه و اگر نشد احتمالا ایراد سخت افزاری هستش و باید لپ تاپ بررسی بشه.

 • By مهدی - Reply

  سلام من لبتاب لنوو دارم که تمام تنظیمات رو انجام دادم ولی باز تاچ پد من مشکل داره میگم چند بار توپ کوچیکی بر روی تاچ پد خورد و بعد از اون از کار افتاد موس کار میکنه ولی تاچ پد نه میشه بگید چیکار کنم

  • By سهیل مهدی زاده -

   سلام خدمت شما باید ارسال بفرمایید چک بشه

 • By زهرا - Reply

  سلام و خسته نباشید
  لپتاب من مارک lenovo مدل thinkpad هست که بدون هیچ دلیلی دیگه قلمش کار نمیکنه، ولی تاچ پدش سالمه و با انگشت و موس میشه کار کرد
  چیکار کنم قلمش درست بشه؟ بهش نیاز دارم

 • By fatemeh - Reply

  سلام و خسته نباشید
  من یک لبتاپ لنوو A475think pad دارم که ویندوزش رو عوض کردم اما موسش کار میکنه ولی تاچ پد کار نمیکنه لطفا راهنمایی کنید مشکلشو حل کنم

  • By سهیل مهدی زاده -

   سلام خدمت شما احتمال زیاد مشکل درایوری دارید،از سایت لنوو دارایورش را دانلود بفرمایید نصب کنید احتمالا مشکلتون حل میشه

 • By علی - Reply

  سلام، ببخشید آیا تاچ پد لپ تاپ قابل تعویض است؟
  باتری لپ تاپ من باد کرده بود، عوضش که کردم، تاچ پد دیگه کار نکرد، یعنی حتی تو دیوایس منجر هم شناسایی نشد. کیبورد کامل کار میکنه.
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • By سهیل مهدی زاده -

   سلام بله قابل تعویض هستش برای باتری باید دستگاه را ارسال بفرمایید چک بشه

 • By داود مرادی - Reply

  سلام خدمت دوستان بنده لپ تاپم کیبوردش غیر فعال شده ممنون میشم کمکم کنید

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>